سریال خانواده مدرن

سریال خانواده مدرن(Modern Family)؛ عجیب ترین خانواده ممکن

طرفدار سریال های کمدی هستید؟

 

یک خانواده­ ایده­آل چگونه باید باشد؟ یک خانواده ایده­آل آمریکایی چگونه باید باشد؟ چگونه­ می­توان هم پدر خوبی بود و هم همسر خوبی؟ چگونه باید با فرزندان رفتار کرد؟ چگونه می­توان با کمک همدیگر بر مشکلات خانواده پیروز شد؟ راه و روش درست زندگی برای دختران و پسران نوجوان چیست؟ روش بزرگ کردن فرزندان چیست؟ این چیزهایی است که سازندگان سریال خانواده مدرن (Modern Family) سعی دارند به ما بیاموزند، (البته به ما که نه، به هموطنان آمریکایی خودشان) و برای این آموزش بهترین روش را انتخاب کرده­اند، آموزش همراه طنز.

 استیون لویتان (Steven levitan) و کریستوفر لوید (Christopher Lloyd)بعد از مدتها کار در کنار هم و در سریال­های مختلف براساس آن چیزی که خودشان به آن برگرفته از زندگی واقعی می­گفتند، طرحی را به شبکه تلویزیونی Fox با نام اولیه خانواده آمریکایی من پیشنهاد کردند. سریال ساخته شد و در سال ۲۰۰۹ پخش آن آغاز شد و به سرعت طرفداران بسیاری پیدا کرد. تا به حال ۵ فصل ۲۴ قسمت از این سریال پخش شده و به نظر می­رسد که مسئولین فاکس به این زودی دست از معدن طلای خود برنمی­دارند.

سریال خانواده مدرن خط داستان خاصی ندارد، فقط تماشاگران زندگی سه خانواده آمریکایی با خصوصیات مختلف را پیگیری می­کنند. سریال شخصیت محوری ندارد و هر یازده عضو خانواده در این سریال نقش دارند (هرچند که عده­ای بیشتر و عده­ای کمتر). جی پریچت از همسر خود طلاق گرفته و با زن جوان کلمبیایی به نام گلوریا ازدواج کرده است، گلوریا پسری ۱۱ ساله به نام مانی دارد. دو خانواده دیگر، فرزندان جی هستند، کلر دختر جی با فیل دانفی ازدواج کرده است و دو دختر ۱۶ و ۱۳ ساله به نام­های هیلی و آلکس و یک پسر ۱۰ ساله به نام لوک دارد. میچل پسر همجنسگرای جی است که با شریک زندگی خود کامرون و لیلی، دختری که به فرزندی قبول کرده­اند، زندگی می­کند. شخصیت­های سریال هرکدام خصوصیات منحصر به فردی دارند ، مانند فیل که فرزند چهارم کلر محسوب می­شود و یا آلکس که باهوش و درسخوان است و مانی که بزرگتر از سنش رفتار می­کند. هرکدام از شخصیت­ها جذابیت خاص خودشان را دارند و قطعا تمام آنها وزنه­ای برای حفظ تعادل و زیبایی سریال به حساب می­آیند.

سبک سریال با اینکه چیز جدیدی نیست، اما بسیار جالب است. سریال میان مستند و سیتکام و سریال­های آموزشی در نوسان است. مانند سریال­های سیتکام زمان هر قسمت حدود ۲۰ دقیقه است (که این یکی از نقاط قوت آن است)و طنز آن بیشتر بر شوخی­های کلامی استوار است و همچنین داستان­های هر قسمت به قسمت­های قبل و بعد ربطی پیدا نمی­کند، اما برخلاف سیتکام­ها از تماشاگر زنده با صدای خنده استفاده نمی­کند و اینکه به جای استودیو در لوکیشن­های بیرونی ساخته شده است. در خلال سریال مانند برنامه­های مستند شخصیت­های سریال به تنهایی و رو به دوربین در مورد موقعیتی که داستان در حال روایت آن است توضیح می­دهند و یا حس واقعی خود را در مورد آن صحنه می­گویند، مثل اینکه آنها در حال تعریف داستان زندگی خود برای روانکاو هستند که اتفاقا بسیاری از طنزهای قوی سریال در همین مونولوگ­ها پنهان شده است و اینکه به وضوح می­توان اهداف آموزشی تهیه­کنندگان سریال را در لحظه لحظه سریال دید، آنها به شما می­گویند که چگونه باید یک خانواده ایده­آل آمریکایی باشید، هرچند که شما اجازه دارید این نکته را نادیده بگیرید و فقط از طنز زیبای سریال لذت ببرید.

یکی از نقاط قوت سریال در این است که به دلیل آموزشی بودن سریال برخلاف اکثر سریال­های موفق آمریکایی، این برنامه برای تمام اعضای خانواده تهیه­ شده است و حتی کودکان هم می­توانند آن را تماشا کنند، یعنی در این سریال به هیچ وجه از شوخی های جنسی استفاده نمی­شود، به اصطلاح ما شاهد طنز کثیف نیستیم. دوستانی که دستی در نوشتن دارند می­دانند که نوشتن قطعات طنز بدون استفاده از شوخی­های اینچنینی چقدر سخت است، نمونه آن را می­توان در اکثر طنزهای بی­مزه­ی تلویزیونی خودمان مشاهده کنید. نویسندگان سریال خانواده مدرن نه تنها در این زمینه موفق بودند، بلکه جایگاه ویژه­ای را برای طنز خانوادگی ایجاد کرده­اند.

خانواده مدرن در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه بهترین سریال کمدی از Golden Globe شد. این سریال برنده ۶۴ جایزه از جشنواره­ها و مراسم مختلف از جمله ۱۸ جایزه Emmy شده است. جالب است بدانید که هرگز هیچ بازیگری از این سریال در بخش بازیگر اصلی کاندید یا برنده جایزه در مراسم Golden Globe و Emmy نشده است، بلکه همیشه به عنوان بازیگر فرعی این جایزه را به خود اختصاص داده­اند. از قسمت­های اول این سریال بازیگران بزرگی به عنوان مهمان در این سریال نقش­آفرینی کرده­اند که این خود نشانه اعتبار این سریال است، بازیگرانی مانند ادوارد نورتون، مینی درایور، چز پالمنتری، مت دیلون، گرگ کینر، متیو برادریک و جسی آیزنبرگ.

با اینکه این سریال نوعی از زندگی مرفه آمریکایی را نمایش و آموزش می­دهد، اما این باعث نمی­شود که شما از طنز لطیف آن لذت نبرید. بزرگترین موفقیت سریال خانواده مدرن این است که آنها انسان­های قابل لمسی را خلق کرده­اند پر از نقاط قوت و ضعف، شاید ما در اطراف خود بسیاری از آنها را دیده باشیم. شخصیت­ها به شدت صمیمی  از آب درآمده­اند، چیزی که در همان نگاه اول شما را گرفتار خود می­کند و باعث می­شود مسیر زندگی آنها را دنبال کنید.

Don`t copy text!